"Nemáme záujem o dialóg s partnerom, ktorý má v skutočnosti politické ambície a správa sa ako politická strana," vyhlásil včera Rusko. Odborári, ktorí podnietili nedávne neúspešné referendum o predčasných voľbách, ohlásili minulý týždeň spoluprácu s opozičným Smerom.
Koaliční politici nie sú iniciatívou ministra zaskočení, chcú však o tom ešte hovoriť na koaličnej rade.
Ruskov postoj sa výrazne zmenil, pretože pred niekoľkými mesiacmi hovoril, že odborárov nemožno ignorovať. Vtedy tak reagoval na verejne položenú otázku ministra spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH, či nezrušiť zákon o tripartite, lebo spomaľuje prijímanie zákonov. Rusko Lipšica obvinil z nekorektnosti a populizmu.
Lipšic je napriek tomu rád, že Rusko včera s návrhom prišiel, lebo je dobrý a potrebný. "A taký bol aj vlani v decembri, keď ho odmietol. Nič sa odvtedy nezmenilo. Vari len to, že väčšina médií sa priklonila na stranu zrušenia tripartity. Zrejme to bol motív. Vlani v decembri nikto nevedel, ako zareagujú médiá, liberálna elita. Teraz je to jasné."
Dnes Rusko hovorí, že ak odborový predák Ivan Saktor nezmení svoj postoj, "do dvoch týždňov pripravíme návrh na zrušenie zákona" o tripartite.
Saktor dúfa, že parlament zaujme iný postoj ako vláda, ktorá "chápe sociálny dialóg ako diktát". Tí, ktorí nesúhlasia, "sú nepriatelia, a preto ich treba zlikvidovať", povedal Saktor o vláde pre TASR.
Koaliční politici s Ruskovým zámerom súhlasia. Hovorca ministra financií Ivana Mikloša Peter Papánek povedal, že do roku 1999 rokovali sociálni partneri bez zákona, ktorý "je v porovnaní s krajinami Európskej únie skutočne nadštandardný".
Poslanec Smeru Maroš Kondrót považuje reakciu ministra Ruska za unáhlenú, lebo príklon odborov k ľavicovo orientovanému Smeru je prirodzený. "Vláda umne využíva odborársku aktivitu ako zámienku a nejednotu medzi zamestnávateľmi. O to ľahšie sa jej bude vládnuť," povedal.
Zrušením tripartity v zákone sa nevylučujú prípadné ďalšie rokovania. Do roku 1999 odborári s vládou a zamestnávateľmi rokovali len na základe dohody, ktorá sa nie vždy dodržiavala. Ani posledná vláda Vladimíra Mečiara nevedela dlho nájsť reč s odborovou centrálou. Podľa Oľgy Keltošovej sa však na nižšej úrovni tripartitné rokovania uskutočňovali.
Podľa Ruska môže sociálny dialóg pokračovať, ale "my sa už nechceme cítiť viazaní zákonom". Politologička Darina Malová už pri prvých zmienkach, či nezrušiť zákon o tripartite, povedala, že tripartita by mohla pokojne existovať ako politická dohoda. "Keď zákon zrušia, nebude to znamenať nejaký veľký zásah do fungovania politického systému, ale rozhodne to vyvolá politické rozpory," poznamenala. (sp, tc)
Odborári: Minister robí nerozmyslený krok
Odborárom sa návrh ministra Pavla Ruska nepáči a dnes sa ho chcú opýtať na rokovaní tripartity, ako to myslí. Rusko hovorí, že odborári môžu odvolať svoje vyhlásenia o spolupráci so Smerom a vrátiť sa do roly sociálneho partnera. "Nemáme však záujem o dialóg s partnerom, ktorý sa tvári ako sociálny partner, ale má politické ambície a správa sa ako politická strana," povedal.
"Mne sa to zdá neadekvátne," povedal viceprezident KOZ Eugen Škultéty. "Neviem, čo by povedal pán Rusko, keby sme sa vyjadrili, že za prioritnú považujeme spoluprácu s koaličnými politickými stranami. Aj vtedy by rušil tripartitu?" Predseda zväzu KOVO Emil Machyna: "Je to nerozmyslený krok." Povedal, že v Rakúsku sú odborári aj súčasťou politických strán a sú v parlamente. "To isté Nemci, Dáni, Švédi a ďalší." Šéf odborov Ivan Saktor chce počkať dva týždne, či Rusko dodrží slovo. Nevylučuje odvetné opatrenia. (rf)